Babeszjoza – piroplazmoza
Choroba ta występuję głównie od końca zimy do późnej jesieni. Wszystko zależy od temperatur. Jeżeli mamy ciepła zimę kleszcze żerują dłużej. Chorobę wywołuje pasożyt krwi – pierwotniak Babesia. Atakuje on krwinki czerwone powodując ich mechaniczny rozpad. Kleszcz jest nosicielem tego pierwotniaka i gdy wgryzię się w ciało psa, wpuszcza go razem ze śliną do organizmu zwierzęcia.
Objawy chorobowe:
Objawy chorobowe z początku mogą przypominać zwykłe przeziębienie: apatia, niechęć do zabawy, brak apetytu, pragnienia, biegunki, wymioty, gorączka. Charakterystycznym objawem jest mocz podbarwiony na kolor czerwony / brunatny. Jeśli zauważysz te objawy u swojego zwierzęcia, należy się zgłosić do weterynarza który przeprowadzi odpowiednie i niedrogie badania diagnostyczne do potwierdzenia choroby.
Choroba ta jeżeli nie jest leczona prowadzi do śmierci zwierzęcia w niedługim okresie czasu. Jeżeli leczenie wdrożone jest zbyt późno można spodziewać się wielu powikłań, np.: niewydolność nerek lub wątroby.
Profilaktyka:
Choroby tej można uniknąć stosują prawidłową profilaktykę przeciwkleszczową. Na rynku dostępne są preparaty w kroplach na skórę (czas działania: 4 tygodnie), obroże na szyję (czas działania: około 7 miesięcy) oraz tabletki doustne (czas działania: 1 lub 3 miesiące w zależności od preparatu).