X
    Categories: posty

Cherry eye, wypadnięty gruczoł trzeciej powieki. Co to? Jak leczyć?

Cherry eye / wiśniowe oko – wypadnięty gruczoł trzeciej powieki. Co to? Jak leczyć?

cherry eye

Cherry eye to anglojęzyczna nazwa dla jednostki chorobowej jaką jest wypadnięty gruczoł trzeciej powieki. Cherry, czyli po polsku wiśnia. Nazwano tą jednostkę chorobową w ten sposób, ponieważ gruczoł, który wypada, ma mocno różowy / czerwony kolor oraz jest okrągły, prawie jak mały owoc wiśni.

Jaką funkcję pełni gruczoł trzeciej powieki? Gdzie się znajduje?

Jego zadaniem jest produkcja jeden z 3 frakcji łez (około 40% łez), czyli w efekcie prawidłowe nawilżenie, ochrona i oczyszczanie oka. Gruczoł trzeciej powieki, jak sama nazwa wskazuje, jest schowany w trzeciej powiece, czyli tej “błonie”, która jest widoczna w przyśrodkowym kącie oka.

Co się dzieje gdy gruczoł wypadnie?

W tej sytuacji gruczoł nie funkcjonuje prawidłowo, zaczyna brakować znacznej ilości łez. Jeżeli gruczoł nie zostanie odprowadzony na miejsce odpowiednio szybko, przewlekły stan zapalny może całkowicie uszkodzić jego funkcje wydzielnicze. Jeżeli zabraknie tej frakcji łez, którą ten gruczoł produkuje, może w przyszłości dojść do innej jednostki chorobowej, jaką jest Zespół Suchego Oka. Ta choroba wymaga już leczenia do końca życia.

Dlaczego dochodzi do wypadnięcia?

Gruczoł przytwierdzony jest delikatnymi więzadłami w okolicy krawędzi oczodołu. W przebiegu stanów zapalnych, infekcji wirusowych, bakteryjnych oka, ale też bez konkretnej przyczyny może dojść do uszkodzenia tych więzadeł. Prowadzi to do wypadnięcia gruczołu na zewnątrz trzeciej powieki.

Jakie zwierzęta są najbardziej narażone?

Najczęściej dotyczy to szczeniąt. Nie stwierdzono dotychczas, czy choroba ma podłoże genetyczne. Rasy najczęściej obarczone tą chorobą to: Cocker spaniel, Buldogi, Beagle, Bloodhound, Lhasa Apso, Shih Tzu, Molosy.

Objawy:

-Wyraźna okrągła różowo / czerwona struktura wystająca z powieki w przyśrodkowym kącie oka.
-Świąd, ból oka – pies może drapać łapą, dodatkowo podrażniając gruczoł
-Stan zapalny tkanek oka
-Znaczny wypływ łez, a nawet ropy z oka

Leczenie:

Zachowawcze leczenie ma bardzo niską skuteczność i częste nawroty. Polega na stosowaniu odpowiednich kropli do oczu oraz wmasowywaniu gruczołu w odpowiedni sposób.

wytworzenie kieszonki

Chirurgiczne leczenie jest metodą najskuteczniejszą. Polega na wytworzeniu kieszonki w trzeciej powiece, odprowadzeniu gruczołu na jego miejsce oraz zaszyciu wcześniej wykonanej kieszonki nad gruczołem. Dzięki temu gruczoł znajduje się na swoim miejscu oraz może nadal produkować łzy. Pomimo bardzo wysokiej skuteczności tej metody, zdarza się, że gruczoł wypadnie ponownie. Wymagana w tej sytuacji jest reoperacja, lub zastosowanie innej metody chirurgicznej.

Jeżeli nie ma jasnego wskazania, gruczołu nie powinno się usuwać.

Rokowania

Gruczoł odprowadzony na miejsce funkcjonuje prawidłowo i nie obserwuje się zwykle żadnych powikłań ani problemów zdrowotnych. W bardzo rzadkich przypadkach pomimo odprowadzenia zdarza się, że gruczoł nie pełni już funkcji wydzielniczej i może wystąpić Zespół Suchego Oka. Jest to zwykle spowodowane tym, że gruczoł był zbyt późno odprowadzony i przewlekły stan zapalny doprowadził do jego uszkodzenia.

admin: