Cukrzyca psa i kota
Czy zauważyłeś żeby Twoje zwierzę piło większe ilości wody oraz częściej i/lub więcej sikało? Może również schudło? To są najłatwiejsze do zaobserwowania objawy cukrzycy.
Cukrzyca to podwyższony poziom glukozy we krwi. Za jej prawidłową gospodarkę odpowiada insulina, która jest wytwarzana w trzustce. Gdy rośnie poziom glukozy po posiłku, wtedy organizm zwierzęcia wydziela insulinę, aby zwiększyć transport glukozy z krwi do komórek.
Występują 2 typy cukrzycy:
Typ I – Insulinozależna, gdy mamy do czynienia ze zbyt słabą produkcją insuliny i jest jej za mało w organizmie. Ten typ zwykle występuje u zwierząt.
Typ II – Insulinoniezależna, gdy działanie insuliny jest nieprawidłowe. Ten typ zwykle występuje u ludzi.
Główne objawy cukrzycy:
- zwiększone pragnienie i większe ilości oddawanego moczu
- zmniejszenie masy ciała przy dłużej trwającej chorobie
- zwiększony apetyt
- słodki zapach z jamy ustnej
- osłabienie
- odwodnienie
- częste, lub nawracające infekcje (np. skóry, pęcherza moczowego)
- wymioty
- zaćma, ślepota
- neuropatia cukrzycowa u kotów (zwierzę stawia całe stopy na ziemi)
Co może być podłożem choroby?
Dokładna przyczyna może nie zostać określona, ale podejrzewa się: choroby immunologiczne, przewlekłe zapalenie trzustki, stosowanie niektórych leków,
W grupie ryzyka znajdują się otyłe koty, psy w wieku około 6-9 lat oraz niektóre rasy: Terrier australijski, jamnik, sznaucer standardowy i miniaturowy, pudel, szpic wilczy, samojed.
Jak zdiagnozować cukrzycę?
Bardzo ważne jest przekazanie weterynarzowi wszelkich niepokojących objawów. Lekarz weterynarii wykona również dokładne badanie kliniczne oraz niezbędne badania dodatkowe, między innymi poziom glukozy we krwi.
Leczenie cukrzycy
- Leczenie tej choroby zależy przede wszystkim od zaawansowania schorzenia i stanu pacjenta.
- Poważnie chore zwierzę może na początku potrzebować nawet intensywnej terapii w lecznicy weterynaryjnej.
- Ustabilizowany pacjent zwykle leczony jest przez całe swoje życie insuliną w domu przez właściciela. Są to zastrzyki podawane podskórnie.
- Niezbędna jest prawidłowa dieta, która u zwierząt z łagodnymi objawami może okazać się jedyną wystarczającą terapią.
- Suki i kotki niesterylizowane chore na cukrzycę koniecznie trzeba poddać zabiegowi sterylizacji, ponieważ w okresie rujowym hormony powodują znaczne wahania cukru, które mogą być groźne dla zdrowia, a nawet życia zwierzęcia.
- Właściciel musi zostać nauczony przez lekarza weterynarii jak badać poziom cukru w domu, aby odpowiednio po konsultacji z weterynarzem dobrać dawkę insuliny.
- Lekarz weterynarii musi przekazać właścicielowi wszelkie objawy hipo- i hiperglikemii, czyli obniżonego i podwyższonego poziomu cukru we krwi, ponieważ nieprawidłowo rozpoznane mogą prowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci zwierzęcia.
Co może się stać gdy nie podejmie się leczenia cukrzycy?
Nieleczone schorzenie bezpośrednio skraca długość życia zwierzęcia. Dochodzi do uszkodzenia narządów wewnętrznych (nerki, wątroba). Organizm zwierzęcia jest wyniszczony (wychudzony). Brakuje energii. W zaawansowanej chorobie może dojść do śpiączki i śmierci.
Jak zapobiec wystąpieniu cukrzycy?
Prawidłowa dieta (karma dobrej jakości tylko dla zwierząt, lub prawidłowo zbilansowane przez lekarza weterynarii domowe jedzenie). Odpowiednia dawka ruchu w ciągu dnia. Utrzymywanie prawidłowej wagi zwierzęcia.