Dysplazja stawów biodrowych psa
Dysplazja stawów biodrowych psa to choroba na całe życie. Powoduje duży ból oraz utrudnia chodzenie. Jest to choroba która wraz wiekiem nasila się – postępują zwyrodnienia i nasila się ból, bardzo często prowadzi do nadwichnięcia stawu biodrowego.
Dysplazja stawów biodrowych psa
źródło: Joelmills, CC BY-SA 2.5 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5, via Wikimedia Commons
Przyczyny
Przyczyną dysplazji stawów biodrowych mogą być:
- geny – genetyka to najważniejszy czynnik, który może doprowadzić do dysplazji, dlatego ważne jest pochodzenie psa oraz czy rodzice i dziadkowie byli wolni od dysplazji,
- środowisko – chodzenie po schodach w okresie szczenięcym lub nadmierna aktywność fizyczna mogą zniekształcić panewki stawów biodrowych,
- żywienie – nieprawidłowe żywienie, niedobory żywieniowe, nadwaga mogą być przyczyną nieprawidłowego rozwoju stawów biodrowych.
Objawy
Objawy dysplazji to m.in.:
- kulawizna
- problemy ze wstawaniem
- brak ochoty do zabaw
- odpychanie się obiema tylnymi łapami na raz (skacze jak królik)
- kołysanie biodrami na boki w trakcie chodzenia
Diagnostyka
Diagnostyka dysplazji stawów biodrowych polega na przeprowadzeniu dokładnego wywiadu z właścicielem, badanie psa i oględziny jego chodu i biegania, badanie stawów biodrowych w znieczuleniu oraz badanie RTG (rentgenowskie) w celu oceny anatomii stawów biodrowych oraz wykonanie odpowiednich pomiarów.
Leczenie
Symfizjodeza spojenia łonowego / JPS (Juvenile Pubic Symphysiodesis)
Na wczesnym etapie w okresie szczenięcym (do 16 tygodnia życia) należy wykonać wstępne badanie RTG (rentgenowskie) w celu oceny indeksu dystrakcji główek kości udowych, względem panewki stawu biodrowego. W razie wyników wskazujących nadmierną dystrakcję można wykonać zabieg symfizjodezy łonowej. Po tym zabiegu w trakcie rozwoju miednicy dochodzi do zmian ułożenia panewki stawu biodrowego co zapewnia lepsze pokrycie główek kości udowych i zmniejsza nasilenie i spowalania rozwój dysplazji.
Podwójna lub Potrójna osteotomia miednicy / DPO lub TPO (Double / Triple pelvic osteotomy)
Zabieg można wykonać w wieku 6 – 10 miesiąca życia psa. Zabieg polega na przecięciu kości miednicy i zespoleniu ich pod odpowiednim kątem, co prowadzi do poprawienia ukątowania panewek stawów biodrowych względem główek kości udowych.
Amputacja głowy i szyi kości udowej
Zabieg wykonywany u dorosłych psów, u których występują wyraźne objawy kulawizny oraz dochodzi do nadwichnięcia w stawie biodrowym. Zabieg ma na celu wyeliminowanie kontaktu pomiędzy kośćmi udową a miednicą, dzięki czemu znika ból związany z dysplazją. W trakcie zabiegu amputuje się głowę i szyję kości udowej i w ciągu kilkunastu dni dochodzi do wytworzenia stawu rzekomego (bez styku kości).
Sztuczny staw biodrowy
Zabieg polega na implantacji sztucznej główki i szyjki kości udowej i panewki stawu biodrowego.