X
    Categories: posty

Dysplazja stawów biodrowych psów

Dysplazja stawów biodrowych psów

zaawansowana dysplazja na zdjęciu RTG

Dysplazja stawów biodrowych psów jest to choroba, w której główka kości udowej oraz panewka stawu biodrowego są zniekształcone i nie pasują do siebie. Struktury te budują staw biodrowy. Efektem choroby jest zwiększone tarcie i powolne uszkadzanie stawu.

Wpływ na rozwój choroby mają czynniki genetyczne i środowiskowe. Podłoże genetyczne jest złożone i składa się na nie wiele genów.

Dysplazja stawów biodrowych psów jest to jedna z najczęstszych chorób układu kostnego psów. Nie ma predyspozycji płciowych, natomiast jest wiele ras, u których choroba występuje z dużo większą częstotliwością. Najczęściej choroba dotyczy ras dużych i olbrzymich, takich jak: Owczarek niemiecki, Labrador, Golden retriever, Bernardyn. U psów ras małych choroba również występuje, ale z dużo mniejszą częstotliwością. Czasami u małych psów objawy choroby nie są tak widoczne jak u dużych.

Choroba zwykle rozwija się już w wieku szczenięcym, objawy można zauważyć nawet w 4 miesiącu. Czasami objawy choroby mogą wystąpić w starszym wieku, kiedy choroba rozwija się na podłożu osteoartrozy (choroba zwyrodnieniowa stawów).

Objawy choroby

ustawienie kończyn w kształcie litery X, przy dysplazji stawów biodrowych

Objawy dysplazji stawów biodrowych psów zależą od stopnia niestabilności stawu biodrowego, stanu zapalnego i czasu trwania choroby.

  • mniejsza ochota na zabawę
  • problemy ze wstawaniem
  • niechęć do biegania, skakania, chodzenia po schodach
  • nawracające problemy z tylnymi kończynami, mogą nasilać się po aktywności
  • pies skacze tylnymi kończynami jak królik (odbija się z obu nóg na raz)
  • wąskie stawianie tylnych kończyn
  • ból stawów biodrowych
  • niestabilność stawów biodrowych
  • tarcie wyczuwalne przy poruszaniu stawem biodrowym
  • mniejszy zakres ruchu stawów biodrowych
  • zanik mięśni kończyn tylnych

Przyczyny choroby

  • genetyczne – przekazywane z pokolenia na pokolenie
  • otyłość
  • nieprawidłowa dieta, zwłaszcza w okresie wzrostu

Diagnostyka

z lewej strony zdrowy staw, z prawej staw dysplastyczny

W celu zdiagnozowania choroby lekarz weterynarii przeprowadza badanie kliniczne oraz badanie ortopedyczne psa. Wykonywane są badania dodatkowe (np.: krwi, moczu). Historia objawów choroby psa i jego rodziców wnosi wiele do rozpoznania choroby. Głównym badaniem do zdiagnozowania choroby jest badanie rentgenowskie stawów biodrowych.

Leczenie

Twój zwierzak może być leczony zachowawczo, lub chirurgicznie. Wszystko zależy od wielkości psa, jego wieku, zaawansowania choroby i możliwości finansowych.

Leczenie zachowawcze polega na fizjoterapii, co zapewnia prawidłową ruchomość stawów oraz zapobiega zanikom mięśniowym. Pływanie jest idealną metodą ćwiczenia w tej choroby.

Kolejnym ważnym aspektem jest waga. Nadwaga bezpośrednio wpływa na szybkie tempo rozwoju choroby.

Wspomaganie farmakologiczne polega na stosowaniu odpowiednich leków przeciwzapalnych, które są bezpieczne w długotrwałej terapii. Dostępne są również suplementy diety wspomagające funkcje stawów oraz wykazujące dodatkowo działanie przeciwzapalne.

Od kilku lat dostępne są nowoczesne metody leczenia stanu zapalnego. Medycyna regeneracyjna polega na stosowaniu naturalnych substancji i komórek znajdujących się we krwi pacjenta. Z pobranej krwi od psa można wytworzyć osocze bogato-płytkowe lub surowicę kondycjonowaną, które są naturalne i nie wywołują żadnych niepożądanych reakcji. Osocze lub surowicę podaje się do chorych stawów. Efekty terapii to działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Od zwierzaka można również pobrać tkankę tłuszczową, z której można pozyskać komórki macierzyste. Takie komórki również podaje się do chorych stawów. Efektem tej terapii jest działanie regeneracyjne na chrząstkę stawową i efekt przeciwbólowy. Metody te są całkowicie naturalne i nie wywołują efektów niepożądanych u pacjentów, ponadto często efekt jest na tyle dobry, że zwierzę nie potrzebuje stosowania leków przeciwzapalnych.

Leczenie chirurgiczne

U szczeniąt z rozpoznaną dysplazją można wykonać zabiegi, które poprawiają ułożenie panewki stawu biodrowego względem główki kości udowej (TPO, zespolenie spojenia łonowego, daroplastyka). U dorosłych psów wykonuje się implantację sztucznych stawów biodrowych lub usuwa się głowę kości udowej (jest to zabieg ostateczny).

Przebieg choroby i kontrole

Zwierzę z rozpoznaną Dysplazją stawów biodrowych psów musi mięć okresowe kontrole u lekarza weterynarii. Wykonuje się kontrolne badania RTG, aby sprawdzać postęp choroby. Zwierzęta obarczone chorobą nie mogą być rozmnażane, ponieważ przekazują geny dysplazji na swoje potomstwo. Szczenięta dużych ras muszą mieć odpowiednią dietę w okresie wzrostu, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia tej choroby.

 

 

 

admin: