Poród to piękna chwila, ale żeby była bezpieczna i zdrowa dla suki oraz szczeniąt właściciel musi posiadać odpowiednią wiedzę oraz prawidłowo przygotować się do tego wydarzenia.
Jak rozpoznać, że zbliża się termin porodu?
- Pierwszymi objawami zbliżającego się porodu może być produkcja mleka prze sukę. Występuje zwykle około tydzień przed porodem. Można to sprawdzić poprzez delikatne uciśnięcie sutka (powinna pojawić się kropla mleka). Nie u każdej suki jest to widoczne.
-
Kolejną zmianą jaką możemy zauważyć jest zapadnięcie się boków brzucha, które jest efektem rozluźniania się więzadeł (m.in. miednicy) przed porodem. Proces ten przygotowuje kanał miednicy do porodu.
- Przed porodem suka zaczyna przygotowywać miejsce do porodu. Niech Was nie zdziwi, jeżeli zacznie budować “gniazdo” w szafie albo w jakimś innym, nieużywanym przez sukę wcześniej miejscu. Nie wolno jej przeszkadzać, ani wyganiać, ponieważ według niej będzie to najlepsze miejsce do porodu.
Co zrobić przed zbliżającym się porodem.
- Jeżeli nie znasz terminu krycia, można wykonać badanie USG u lekarza weterynarii w celu określenia wieku ciąży oraz określić mniej więcej spodziewany termin porodu.
-
Dobrze jest wykonać zdjęcie rentgenowskie w celu określenia ilości szczeniąt. Dzięki tej informacji będziesz wiedzieć kiedy zakończył urodził się ostatni szczeniak i zakończył poród. Samo badanie dzięki nowoczesnej technologii aparatów rentgenowskich i bardzo niskich dawek promieni RTG jest bezpieczne i nie powoduje efektów ubocznych u suki i płodów.
- W trakcie ciąży larwy utajone w ciele suki zaczynają się uaktywniać i mogę dostać się przez łożysko do płodów. Dlatego należy rozpocząć odrobaczanie po 40 dniu ciąży, podając suczce odpowiedni preparat przepisany przez lekarza weterynarii. Przeprowadzenie takiego odrobaczenia w trakcie ciąży minimalizuje ilość pasożytów u nowonarodzonych szczeniaków.
- Kiedy wiemy kiedy spodziewać się porodu, powinno się tydzień wcześniej zacząć badać temperaturę w odbycie suki. Badanie to wykonuje się 2 x dziennie – rano i wieczorem. Wszystkie wyniki należy zapisywać. Na 24 godziny przed porodem występuje spadek temperatury o około 1° C. Dzięki temu będzie można się przygotować do nadchodzącego porodu.
Przygotowanie porodówki:
- Porodówka powinna być wyścielona czystym prześcieradłem. Pod prześcieradłem warto rozłożyć podkłady higieniczne, gazety lub ubrania. W trakcie porodu z błon płodowych wydostaje się dużo płynów.
- Czyste ręczniki do wycierania szczeniąt, rękawiczki gumowe aby zapewnić higienę porodu.
- Waga do ważenia szczeniąt.
- Gumowa gruszka do odsysania wód płodowych z nosa i gardła szczeniąt.
- Temperatura pomieszczenia porodówki powinna wynosić około 30° C – organizm nowonarodzonych szczeniąt nie potrafi regulować temperatury. W pomieszczeniu powinna być wyższa wilgotność, co możemy zapewnić stawiając duży pojemnik z wodą, nawilżacz powietrza, lub rozwieszając wilgotne ręczniki.
- Warto mieć mleko dla szczeniąt na wypadek konieczności dokarmiania szczeniąt (duży miot, którego suczka nie jest w stanie wykarmić)
- U suk długowłosych warto ostrożnie wyciąć włosy w okolicy sromu.
- Zapewnić miskę ze świeżą wodą.
Poród:
Suki zwykle radzą sobie same z porodem. Należy zapewnić ciszę i spokój zwierzęciu i obserwować dyskretnie przebieg porodu. Stresowanie suki może przeszkadzać w prawidłowym przebiegu porodu. Na filmie poniżej pokazano prawidłowy poród szczenięcia (UWAGA przy manipulacji szczeniętami należy nosić rękawiczki!).
Fazy porodu:
- Okres przygotowawczy – od kilku nawet do 36 godzin. Suka jest niespokojna, zieje / dyszy, nie ma apetytu, wymiotuje, często wypróżnia się, liże srom, występuje obrzęk sromu oraz śluzowy wypływ ze sromu.
- Wypieranie płodu – płód może być w pęcherzu płodowym lub bez, zwykle po wydaleniu suka wydostaje szczenię z pęcherza płodowego i odgryza pępowinę oraz wylizuje malucha, zjada łożysko. Jeśli tego nie robi, należy (w rękawiczkach gumowych) rozerwać pęcherz płodowy oraz wydostać szczenię. Odessać wody płodowe z nosa i gardła gumową gruszką oraz energicznie wycierać szczenię ręcznikiem co pobudzi krążenie oraz oddechy. Po wszystkim przystawić szczenię do sutków, żeby zaczęło pobierać siarę.
- Wydalanie łożyska (faza 2 i 3 przebiegają naprzemian, aż do końca porodu) – normalną sytuacją jest zjadanie łożyska przez sukę. Należy liczyć czy zostały wydalone wszystkie łożyska (1 szczeniak – 1 łożysko)
Kiedy dzwonić do lekarza weterynarii?
- z dróg rodnych wydostaje się zielona, brązowa wydzielina, ale nie dochodzi do porodu.
- od pierwszych skurczów porodowych minęło więcej niż 3 godziny.
- po 24 h od spadku temperatury o 1° C suka nie zaczyna rodzić.
- występują intensywne skurcze, ale suka nie rodzi szczenięcia.
- szczenię wystaje ze sromu, ale nie może zostać urodzone.
- odstęp pomiędzy wydalonymi szczeniętami trwa dłużej niż 2 godziny.
Jeżeli poród się zakończył należy zostawić sukę ze szczeniętami. Najważniejsze dla maluchów są pierwsze 12 h w trakcie których muszą pobrać siarę (mleko) od matki. W siarze zawarte są przeciwciała matczyne, które gwarantują prawidłową odporność na pierwsze tygodnie życia maluchów. Po tym czasie mleko matki nie zawiera już przeciwciał matczynych.
Poród to nie koniec opieki. Po porodzie nadejdzie czas odchowywania szczeniąt, który jest równie ważny dla zdrowia maluchów, ale o tym będzie można przeczytać w innym artykule.