X
    Categories: posty

Przewlekła niewydolność nerek – wyniszczająca i postępująca choroba.

Przewlekła niewydolność nerek u psów i kotów.

kot z przewlekłą niewydolnością nerek

Przewlekła niewydolność nerek dotyka statystycznie 10% psów w wieku geriatrycznym (5 lat i wzwyż u psów ras dużych do 10 lat i wzwyż u ras małych) i 30% starszych kotów (około 7 – 10 lat).

Nerki odpowiadają za prawidłowe: ciśnienie krwi, poziom cukru i metabolitów, objętość krwi krążącej, nawodnienie, poziom pH, produkcję krwi i hormonów i wieloma innymi procesami fizjologicznymi. Przewlekła niewydolność nerek może rozwijać się miesiącami, a nawet latami zanim zdążysz zauważyć objawy niewydolności, ponieważ nerki potrafią przystosować swoją funkcję – “wejść na wyższe obroty”. W trakcie bezobjawowego procesu choroby tracą swoje możliwości filtracyjne i fizjologiczne – dochodzi do uszkodzenia kłębuszków nerkowych które działają jak “filtr zanieczyszczeń”. Zmiany które powstają w nerkach nie mogą zostać już odwrócone. Natomiast odpowiednio szybkie zdiagnozowanie i wdrożenie leczenia może skutecznie wspomóc funkcję osłabionego narządu i znacząco wydłużyć życie Twojego pupila.

Objawy:

1. ostra niewydolność nerek, 2. zdrowa nerka, 3. przewlekłą niewydolność nerek

Objawy mogą występować pojedynczo, oraz ujawniać się bardzo wolno. Wraz z postępem choroby będzie ich coraz więcej.

Symptomy choroby które możesz zauważyć u swojego pupila:

-zwiększone pragnienie
-zwięszkone częstość i ilość oddawanego moczu
-zmniejszony apetyt
-spadek masy ciała
-zwiększone ciśnienie krwi
-utrata wzroku
-wymioty
-biegunka
-zaparcia
-posmutnienie
-drgawki
-krew w moczu

Przyczyny:

-nieprawidłowa dieta
-choroby nerek i pęcherza moczowego
-stosowanie niektórych leków
-proces nowotworowy
-cukrzyca
-czynniki genetyczne
-wiele innych

Diagnostyka:

Jeżeli zauważyłeś niepokojące objawy u swojego zwierzaka, powinieneś zgłosić się do lekarza weterynarii, gdzie zostaną wykonane badania.
W przypadku przewlekłej niewydolności nerek badania które pomogą w diagnostyce to: badanie krwi, moczu, USG, RTG.

Przewlekłą niewydolność można zdiagnozować już w fazie kiedy zwierzę nie wykazuje żadnych objawów. Badanie takie można wykonać profilaktycznie u lekarza weterynarii pobierając krew zwierzęcia.

Leczenie:

Leczenie polega głownie na odciążeniu pracy nerek oraz wspomaganiu ich funkcji. Zmiany chorobowe które powstały w nerkach są niestety nieodwracalne i postępujące, więc leczenie ma na celu opóźnić ich powstawanie.

Zwierzę z przewlekłą niewydolnością nerek powinna otrzymywać specjalną dietę o obniżonej zawartości białka, fosforu, wapnia, i sodu. W takiej diecie powinno być więcej potasu i nienasyconych kwasów omega 3 i 6. Najprostszym sposobem jest stosowanie gotowych karm, które są odpowiednio zbilansowane. Są to karmy lecznicze dostępne u lekarza weterynarii, których nie można stosować u zwierzaka który nie ma stwierdzonej przewlekłej niewydolności nerek, ponieważ jego potrzeby organizmu są inne niż te które zapewnia taka karma.

W przypadku kotów które są bardzo wybredne jeśli chodzi o smak pożywienia, w przypadku jeżeli nie chcą jeść takiej karmy można po konsultacji z lekarzem prowadzącym leczenie dodać dla smaku wodę z puszki po tuńczyku lub rosół.

Bardzo ważne jest, żeby utrzymać prawidłowy poziom nawodnienia. Odwonienie twojego pupila w trakcie przewlekłej niewydolności nerek może prowadzić do zagrażającej życiu ostrej niewydolności nerek. Jeżeli zauważysz że Twoje zwierzę pije coraz mniej wody, lub przestało ją pić natychmiast zgłoś się do lekarza weterynarii.

W przebiegu tej choroby lekarz może również wdrożyć leczenie wrzodów żołądka, nadciśnienia, i anemii które powstają w zaawansowanym stadium przewlekłej niewydolności nerek.

U zdiagnozowanego zwierzaka powinno się okresowo wykonywać badania kontrolne.

admin: