Szczepienie i odrobaczanie psów i kotów
Odrobaczanie psów i kotów
- Szczenięta zwykle rodzą się zasiedlone już pasożytami wewnętrznymi. Związane jest to z transmisją pasożytów z organizmu suki przez łożysko do płodu. Po porodzie dozarażenie dochodzi w trakcie ssania sutków matki – czyli drogą laktogenną. W tej sytuacji zalecane jest odrobaczenie w początkowych tygodniach życia. Jeżeli w tym czasie szczeniaki znajdują się przy matce która je karmi, sukę również odrobacza się w tym momencie co szczenięta. Następnie maluchy dostają preparat odrobaczający co miesiąc, aż do osiągnięcia 6 miesiąca życia.
- Jeżeli adoptujesz zwierzę pamiętaj że należy je odrobaczyć 2 krotnie w odstępie 2 tygodni.
- Odrobaczanie zwierząt powyżej 6 miesiąca życia wykonuje się co 3 – 6 miesięcy.
- Schemat odrobaczania kotów jest ten sam. W przypadku kotów wychodzących, które polują zaleca się odrobaczanie w odstępach krótszych niż 3 miesiące.
- Szczegółowych informacji na temat odrobaczania i preparatów uzyskają państwo u lekarza weterynarii.
Szczepienia
- Szczepienie szczeniąt rozpoczyna się w 4 – 6 tygodniu życia. 2gie szczepienie wykonuje się w 8 – 9 tyg. W wieku 12 tyg. wykonuje się ostatnie 3 szczepienie preparatem. Po ostatnim szczepieniu zwierzę nabywa pełną odporność mniej więcej po 2 tygodniach. Następnie szczepienie przeciwko chorobom zakaźnym powtarza się raz w roku.
- U zwierząt powyżej 8 tyg. życia szczepionki podaje się 2 razy w odstępie 3 – 4 tyg. Następnie raz w roku.
- Obowiązkiem z urzędu w Polsce jest szczepienie przeciwko wściekliźnie. Wykonuje się je raz w roku. Szczepieniu podlegają psy powyżej 3 miesiąca życia.
- Dodatkowym, ale zalecanym szczepieniem jest profilaktyka leptospirozy. Najprostszym sposobem zarażenia może być wypicie wody z kałuży do której oddał mocz zarażony tą chorobą szczur lub mysz . U zwierzęcia nieuodpornionego na tą chorobę wykonuje się szczepienie 2 razy w odstępie 4 tygodni, następnie powtarza co rok.
- W przypadku zwierząt hodowlanych, wystawowych, żyjących w grupach lub zostawianych w hotelu zalecane jest szczepienie przeciwko kaszlowi kennelowemu. Jest to preparat podawany donosowo jednorazowo, powtarzany co rok.
Profilaktyka przeciw pasożytom zewnętrznym
- Należy regularnie stosować profilaktykę przeciwkleszczową i przeciwpchelną. Przy temperaturach powyżej 0 stopni występuje już ryzyko infestacji kleszczami w terenach zielonych. Kleszcze przenoszą groźne dla zdrowia, a nawet śmiertelne choroby dla psów. Najczęściej spotykaną chorobą jest babeszjoza.
- Pchłami nasz pupil może zarazić się od innego zwierzęcia lub przebywając w zapchlonym środowisku. Pchła oprócz gryzienia zwierzęcia i wywoływania silnego świądu, jest również żywicielem pośrednim tasiemca (Dypylidium caninum). Zwierzę z powodu świądu wygryza się i liżę, przez co połyka pchłę zarażając się przy okazji tasiemcem.
- Profilaktyka przeciwpchelna i przeciwkleszczowa stosowana jest w różnych odstępach czasu, w zależności od preparatu: tabletki co 1 lub 3 miesiące, obroża około 6 miesięcy, preparaty stosowane na skórę 1 miesiąc.