Zerwane więzadło krzyżowe przednie kolana psa lub kota
Zerwane więzadło krzyżowe przednie kolana jest to schorzeniem występującym nagle, zwykle przy nagłym skoku, lub wystartowaniu do biegu. Wcześniej zanim wystąpi nagły objaw kulawizny, może dochodzić do niewielkich naderwań pojedynczych włókien więzadła krzyżowego w kolanie, co prowadzi do jego osłabienia. Zerwanie więzadła krzyżowego w kolanie prowadzi do nadwichnięcia stawu kolanowego, ponieważ brakuje struktury (więzadła), które stabilizowało kolano w odpowiedniej pozycji. Kulawizna po takiej kontuzji jest bardzo silna i zwierzę zwykle nie staje na chorej łapie. Brak leczenia chirurgicznego zerwanego więzadła krzyżowego w kolanie, prowadzi do szybkiego zwyrodnienia stawu kolanowego oraz może dojść do uszkodzenia łąkotki kolana, co nasili kulawiznę oraz wymaga dodatkowego zabiegu chirurgicznego.
Funkcja więzadła krzyżowego przedniego kolana
W dużym uproszczeniu więzadło krzyżowego przednie kolana stabilizuję kość piszczelową przed “wypchnięciem” względem kości udowej (zaznaczone żółtą strzałką na rycinie).
Diagnostyka
Zdiagnozowanie zerwanego więzadła krzyżowego przedniego w kolenia polega na wykonaniu badania ortopedycznego w znieczuleniu oraz wykonaniu zdjęć RTG. Badanie ortopedyczne polega na wykonaniu testu szufladowego kolana oraz testu kompresji piszczeli. W przypadku tego schorzenia w teście szufladowym i kompresji piszczeli można wyczuć charakterystyczne wysunięcie kości piszczelowego względem kości udowej – czyli nadwichnięcie w stawie kolanowym.
Metody zabiegów chirurgicznych
- Metoda szwu bocznego – najbardziej ekonomiczna i podstawowa metoda stabilizacji stawu kolanowego w przypadku tego schorzenia. Polega na założeniu implantu w postaci szwu z chirurgicznej nici nylonowej w punktach izometrycznych stawu kolanowego, co
zapewnia stabilizację podczas prostowania i zginania kolana. Założeniem tego zabiegu jest odtworzenie funkcji zerwanego więzadła. Metoda ta sprawdza się jedynie u niewielkich psów.
-
TPLO CWO lub Radial Cut – oba zabiegi prowadzą do zmiany biomechaniki stawu kolanowego, poprzez zmianę ukątowania powierzchni piszczeli. W obu zabiegach należy przeprowadzić osteotomię, czyli przecięcie kości, a następnie ustawienie odłamu w odpowiedniej pozycji oraz jego stabilizację płytą i śrubami chirurgicznymi na czas gojenia (około 6tygodni). TPLO Radial Cut uznawane jest za złoty standard w leczeniu zerwania więzadła krzyżowego przedniego w kolanie psa i kota. Zamysłem obu zabiegów TPLO jest doprowadzenie biomechaniki stawu do sytuacji, w której funkcja więzadła krzyżowego przedniego jest zbędna.
Okres pozabiegowy
Ograniczenie ruchu i spacery na smyczy przez 6 tygodni.