Zwyrodnienie stawów psa w okresie zimowym
Zwyrodnienie stawów psa w okresie zimowym jest większym problemem niż w ciepłych porach roku. Nie potrzeba do tego żadnych badań, wystarczy zapytać kogoś znajomego z tym schorzeniem jak się czuje zimą. Psy z tą chorobą mają podobne objawy, czyli nasilona sztywność i bolesność stawów. Zwyrodnienie stawów w skrócie jest związane z uszkodzeniem chrząstki stawowej. Może dochodzić z powodu kontuzji, wieloletniego zużycia chrząstki, nieprawidłowej budowy i wielu innych czynników.
Gdy nadchodzą niskie temperatury
Okres jesienno zimowy wiąże się z niskimi temperatury i większą wilgotnością powietrza (co przyspiesza wyziębianie organizmu). Dyskomfort nasila się ze względu na zmiany ciśnienia, zwiększa się czułość nerwów, a zwierzęta w taką pogodę mają mniejszą ochotę na aktywność – również wpływa na to zwiększony ból i sztywność stawów. Problem zwykle dotyczy starszych psów u których z wiekiem dochodzi do niszczenia chrząstki stawowej.
Co robić?
Otyłość to największy wróg Twojego pupila
Nadmierna waga to zbędne kilogramy które Twój pies musi nosić. Nadmierne obciążenie schorowanych stawów. Niepotrzebny wysiłek w trakcie wstawania. Zwierzę kojarzy fakty, więc jeżeli ciężko mu wstawać i chodzić to nie będzie tego robić. Mniejsza aktywność wiąże się z szybszym postępem choroby. Dochodzi do zaników mięśniowych oraz mniejszej ruchomości stawów. Nie wolno przekarmiać, a jeżeli zwierzak jest otyły należy wprowadzić dietę, żeby obniżyć jego masę. Prawidłowa masa to dobrze wyczuwalne żebra po palcami oraz wcięcie za żebrami.
Niskie temperatury nasilają dyskomfort
Jeżeli zwierzę jest trzymane na zewnątrz należy zapewnić im w tym okresie schronienie w którym będą miały dodatnie temperatury, czyli np. w garażu lub przedsionku domu. Niskie temperatury bezpośrednio wpływają na zwiększenie sztywności zwyrodniałych stawów co wpływa na nasilenie objawów bólowych. Dobrym wyjściem jest zakup specjalnego ubrania dla psa, które będzie utrzymywać ciepłotę ciała w trakcie spacerów.
Legowisko – miejsce w który pies spędza najwięcej czasu
Legowisko to bardzo ważny element. Izoluje ciało zwierzaka od podłoża, czyli chroni przed wychłodzeniem oraz zapewnia miękkie podłoże dla obolałych stawów. W sklepach dostępne są już specjalne ortopedyczne legowiska z pianką pamiętającą kształt ciała psa, dzięki czemu jego kręgosłup jest ułożony w prawidłowej pozycji w trakcie leżenia.
Aktywność – ruch
Jest to bardzo istotny element spowalniający rozwój choroby. Aktywne zwierzę stale używa mięśni i zapewnia odpowiednią ruchomość w stawach. Zwierzę które głównie leży bardzo szybko może stać się niesprawne ruchowo z powodu zaników mięśniowych i sztywności stawów. Takie psy należy aktywizować, zachęcać do spacerów (np. przy użyciu smakołyków). Spacery przy zwyrodnieniach stawów powinny być częste i krótkie. W przypadku zaawansowanej choroby zaleca się treningi na bieżni wodnej przez co zwierzę jest odciążone w trakcie ruchu. Jeżeli w domu masz kafelki na których Twój pupil się ślizga, należy kupić dywany, żeby zapewnić mu dobrą przyczepność. Jeżeli pies ma problem ze wstawaniem lub wchodzeniem należy mu w tym pomóc łapiąc pod brzuch lub pod tylne kończyny (przy pomocy ręcznika lub specjalnych uprzęży).
Leki i suplementy
Jednym z głównym elementów terapii jest stosowanie niesterydowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Pamiętaj, że u zwierząt nie wolno stosować leków ludzkich takich jak Ibuprofen. Większość leków ludzkich dawki przystosowane dla ludzi, które dla psa są szkodliwe. Efekt leczenia na własną rękę może być uszkodzenie wątroby, nerek, lub owrzodzenie przewodu pokarmowego. W celu dobrania odpowiedniej terapii należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Na rynku jest dostępnych wiele leków do leczenia bólu i stanu zapalnego stawów. Oprócz leków przeciwzapalnych stosuje się również suplementy, który zapewniają prawidłowe odżywienie chrząstki i mazi stawowej oraz pośrednio działają przeciwzapalnie, czego efektem jest dodatkowe działanie przeciwbólowe. Prężnie rozwija się również medycyna regeneracyjna. Można stosować iniekcje dostawowe przy użyciu produktów własnej krwi pacjenta, które wykazują działanie regeneracyjne i przeciwzapalne, przynosząc ulgę na kilka tygodni lub miesięcy.
Rehabilitacja
Ważnym elementem wspomagania chorego psa jest rehabilitacja. Dzięki zabiegom przy użyciu lasera i magnesów można również osiągnąć efekt przeciwzapalny i przeciwbólowy. Bieżnia wodna zapewni odpowiednią dawkę ruchu u zwierząt, którym sprawie duży trud zwykłe chodzenie.