Sterylizacja i kastracja jest to zabieg chirurgiczny w wyniku którego zwierzę nie ma możliwości zapładniania, lub zajścia w ciążę. U zwierząt w praktyce, zabieg polega na usunięciu jąder w przypadku samców, a w przypadku samic usunięciu macicy i jajników. Terminów sterylizacja i kastracja można używać zamiennie. U samic zabieg ten nazywa się również – ovariohisterectomia.
Dlaczego warto zdecydować się na zabieg sterylizacji?
W przypadku kotów:
- Zapobiega znaczeniu terenu moczem przez kocury – jest to bardzo uciążliwe u kotów domowych, ponieważ mocz niekastrowanego kocura ma bardzo nieprzyjemny i intensywny zapach.
- Brak rujek u kotek, a co za tym idzie charakterystycznych objawów rujki (głośne miauczenie, plamienie, zmiana zachowania)
- Zmniejszona agresja kocurów – bardzo istotne u kotów wychodzących. Koty unikają bójek, dzięki czemu znacznie spada ryzyko przeniesienia ciężkich chorób zakaźnych (FIV, FeLV) i powstania ciężkich ran.
- Spada chęć znacznego oddalania się od domu.
- Nie dochodzi do ciężkich chorób macicy (ropomacicze), znacząco spada ryzyko nowotworów listwy mlecznej
- Dzięki sterylizacji znacznie ogranicza się populacja bezdomnych kotów, a co za tym idzie śmiertelność tych zwierzaków, które nie mają stałej opieki.
– W przypadku psów:
- Brak instynktu rozrodczego, przez co zmniejsza się chęć na ucieczkę.
- Zmniejszona agresja u samców.
- Nie dochodzi do ciąży urojonej i jej niepożądanych objawów.
- U samców spada ryzyko łagodnego przerostu prostaty
- U suk znacznie spada ryzyko nowotworów listwy mlecznej i nie dochodzi do powstania ropomacicza
Czy zabieg sterylizacji jest bezpieczny?
Wszystko zależy od stanu zwierzęcia. U zwierząt młodych i zdrowych ryzyko około-zabiegowe jest bardzo niskie. Przed zabiegiem chirurgicznym pacjent zawsze jest zbadany i na tej podstawie zakwalifikowany do zabiegu, a w przypadku wątpliwości dotyczących stanu zdrowia wykonywane są dodatkowe badania, które są niezbędne przed znieczuleniem.
Jak przygotować zwierzę do zabiegu sterylizacji?
W ciągu 12 godzin przed zabiegiem należy zastosować głodówkę. Wodę do picia należy odstawić na 2 godziny przed zabiegiem. Zabieg ten ma na celu zmniejszenia ryzyka zachłyśnięcia się treścią żołądka w trakcie znieczulenia.
Jak opiekować się pupilem po zabiegu sterylizacji?
Należy nadal utrzymać 12 godzinną głodówkę, ze względu na nieprawidłową perystaltykę jelit po znieczuleniu. Wodę do picia można podać, w sytuacji gdy zwierzę zacznie stabilnie chodzić o własnych siłach.
Najbardziej popularny mit,
a zarazem największy “kit” to twierdzenie, że suczka, lub kotka przynajmniej raz w życiu powinna mieć potomstwo. Nie ma żadnych badań na ten temat. Jest to plotka przekazywana przez osoby, które nie mają podstawowych informacji o behawioryzmie i fizjologii zwierząt. Należy również pamiętać, że nie każdy poród rozwiązuje się drogą naturalną. Czasami dochodzi do komplikacji i konieczne jest cesarskie cięcie. Również po porodzie może dojść do wielu groźnych dla życia matki i noworodków powikłań.