Problemy stomatologiczne, czyli choroby zębów, dziąseł i jamy ustnej są częstym powodem wizyty u lekarza weterynarii. Głównym objawem jest nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, czasami obserwuje się mniejszy apetyt lub jego brak. W cięższych przypadkach dochodzi nawet do
powstania ropnia okołowierzchołkowego zęba (opuchlizna pod okiem).
-
Płytka i kamień nazębny – gdy spojrzymy na zęby takiego zwierzaka często widać kremowy lub żółty osad – płytka nazębna. W bardziej zaawansowanej postaci płytka nazębna staje się grubsza i twarda tworząc kamień nazębny. Powstający kamień nazębny powoduje przesunięcie linii dziąseł, co powoduje odsłonięcie korzeni zębów. Dochodzi również do stanu zapalnego dziąseł, a nawet ich krwawienia. Płytkę i kamień nazębny można łatwo usunąć skalerem ultradźwiekowym w lecznicy weterynaryjnej. Warunkiem prawidłowego zabiegu jest znieczulenie pacjenta, ponieważ potrzeba zbadać zęby od wewnątrz jamy ustnej i usunąć kamień poddziąsłowy.
- Ropień okołowierzchołkowy powstaje gdy dojdzie do infekcji bakteryjnej zęba i proces przeniesie się kanałem zęba do jego podstawy. Zazwyczaj powstaje w związku z bardzo zaawansowanym kamieniem nazębnym. Leczenie polega na ekstrakcji chorego zęba i oczyszczeniu zębodołu.
- Psy aportujące często ścierają sobie korony zębów powodując otwarcie kanału zęba, który staje się wrotami do infekcji bakteryjnej. Takie zęba można leczyć stomatologicznie lub usunąć je.
-
Odontoklastyczne resorbcyjne nadżerki u kotów – FORL (feline odontoclastic resorbtive lesions) – to uszkodzenia zębów u kota powstające w procesach zapalnych towarzyszących głównie w trakcie powstawanie kamienia nazębnego. Schorzenie to jest bolesne, ponieważ dochodzi do odsłonięcia zakończeń nerwowych. Zęby są tak jakby częściowo “wyżarte”. Choroba jest procesem postępującym i może prowadzić do złamania zęba w związku z jego resorbcją (uszkodzeniem). Leczenie polega na usunięciu chorych zębów.
- Limfocytarno plazmocytarne zapalenie jamy ustnej u kotów jest to choroba o nie do końca znanym podłożu. Podejrzewa się procesy autoimmunologiczne. Diagnostyka i leczenie choroby jest złożone i w skrajnych przypadkach kończy się na usunięciu wszystkich zębów.