Do zabiegów chirurgicznych lub diagnostycznych wymagających znieczulenia zwierzę musi być odpowiednio przygotowane i przede wszystkim zdrowe. Nie może być w trakcie rui / cieczki. Musi być zaszczepione przeciwko chorobom zakaźnym i wściekliźnie (pies) oraz odrobaczone. U każdego zwierzęcia (zwłaszcza starszego) zalecane jest wykonanie badań krwi celem oceny wydolności narządów wewnętrznych (wątroba i nerki). Właściciel powinien również poinformować lekarza weterynarii o wszelkich chorobach przewlekłych na jakie zwierzę choruje lub chorowało, o przebytych zabiegach i przyjmowanych lekach.
Głodówka
Przygotowanie polega na odstawieniu wszelkich pokarmów (głodówka) na 12 godzin przed znieczulaniem. Woda do picia musi być dostępna dla zwierzaka. Należy tuż przed znieczulaniem wyprowadzić psa na spacer w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych.
Opieka pozabiegowa
Po zabiegu zwierzę zostaje w lecznicy do czasu odzyskania świadomości i na podstawie oceny lekarskiej wydawane jest właścicielowi.
Przez okres 12 godzin po zabiegu należy utrzymać głodówkę. Małe ilości płynów można podawać w momencie gdy zwierzę będzie całkowicie świadome.
W ciągu 24 godzin po zabiegu zwierzę musi być utrzymywane w ciepłym i cichym miejscu
Przez okres 10 – 14 dni zwierzę musi mieć opatrunek chroniący szwy lub kołnierz uniemożliwiający lizanie ran. Koty wychodzące muszą być utrzymywane w domu. Psy na spacerze muszą chodzić na smyczy.